המודיעין המשטרתי "על הקרשים" ובוודאי יתקשו לאתר את תופעת גניבות הנחושת המתקרבת

האם המשטרה תתחיל לפעול נגד גנבי נחושת באיחור של שנתיים ויותר, כפי שאיחרה את הרכבת ואת אדני הברזל שלה שנגנבו?

לפני כחודשיים פעלה משטרת ישראל, למיטב ידיעתי בפעם הראשונה בצורה ממוקדת, אך במסגרת חקירה רחבת היקף, נגד גנבי ברזל. דוברות משטרת ישראל עבדה שעות נוספות, והציגו בפני התקשורת חלקי מטוסים, חלקי טנקים ועוד פריטים מברזל שנגנבו ברחבי המדינה. אכן, הייתה זו פעילות ראויה להערכה, לו הייתה מתבצעת בזמן הנכון. גניבות הברזל אינן חדשות, אך מזה כשנתיים, עם הפיתוח הכלכלי המואץ בסין, גדל היקפן במאות אחוזים. מידי יום התפרסמו ידיעות בתקשורת על גניבת חפצי אמנות, אותיות על מצבות, תמרורים וכל פריט ברזל הנמצא בשטח, לרוב בשטח פתוח, ולעתים גם בתוך חצרות ומפעלים.
אולם, משטרת ישראל הייתה האחרונה להבחין בכך. אני בטוח שהשוטרים קוראים עיתונים, מאזינים לרדיו וצופים בטלויזיה. מידיעה אישית – כל קצין מדרגת ניצב משנה ומעלה זכאי לעיתון יומי, כחלק מתנאי השירות שלו, על חשבון המשטרה. למיטב ידיעתי, קצינים בדרגות ניצב זכאים לשני עיתונים יומיים (לפחות). ואין כל ספק, שהידיעות על גניבות הברזל הגיעו לידיעתם. אך, כנראה, בין קריאה על כך בעיתון ובין הבנה כי זהו נושא הראוי לאכיפה משטרתית יש מרחק של ת"ק פרסה.
כדי שהפעם לא יגידו במשטרה "לא ראינו, לא שמענו" – הנה ידיעה מודיעינית חדשה על תופעת פשיעה לא כל כך חדשה, שמן הראוי להיערך לטיפול מעמיק בה. בקרוב, יתחילו גנבי המתכות להתמקד בגניבות של נחושת. למען האמת, גניבות כאלה כבר מתרחשות יום יום, ואפילו היו מספר דיווחים שהמשטרה תפסה מספר גנבי נחושת. אך תפיסות ספורדיות ומקריות אינן מחליפות טיפול מערכתי ומעמיק. לפי הידיעה בעיתון, אף כי מחירי כל המתכות עולים בקצב מסחרר, מחירי הנחושת והאלומיניום הם הגבוהים ביותר והעליות במחירי מתכות אלו הן התלולות ביותר בתקופה האחרונה. אם כן, כל גנב שירצה להגדיל את רווחיו, יתמקד בגניבת מתכות יקרות יותר – נחושת ואלומיניום. לא ירחק היום שגנבים מומחים יגנבו כבלי טלפון, חשמל ועוד. ניתוקי טלפון יהיו מעשה יום יומי. אך המשטרה לא תעכל זאת, ולכל היותר יעצרו גנב קטן או שניים.
לפי הידיעה בעיתון, מחיר טון נחושת כיום הוא כ – 4,500$, אך מומחים צופים שהמחיר יגיע בחודשים הקרובים לכ – 8,000$. במחיר כזה, יתרבו הגנבים, יתרבו סוחרי הנחושת הגנובה, יתרבו בעלי מפעלים להתכת נחושת וישראל תהפוך ליצואנית נחושת, כפי שהיא כיום יצואנית ברזל. אכן, התגשם החלום וישראל הקטנה הפכה ל"ארץ אשר אבניה ברזל ומהרריה תחצוב נחושת" (דברים, ח', 9; ותודה לשולמית גבע על הציטוט המדויק). 
ועוד שאלה אחת קטנה למשטרת ישראל – מה קרה אחרי הפשיטה המתוקשרת שלכם על סוחרי הברזל? כמה גנבי ברזל וסוחרי ברזל גנוב העמדתם לדין? כמה מגרשי גרוטאות שסחרו בברזל גנוב סגרתם? כמה פשיטות, חיפושים ותפיסות עשיתם אחרי אותה פשיטה מתוקשרת?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

  • כליל  ביום 25 במרץ 2006 בשעה 11:45

    תודה רבה למי שכתב את הכתבה הזאת היא מאוד עזרה לךי בעבודת החקר שלי!!!!!!!!!!!!!!!!!

%d בלוגרים אהבו את זה: