מישהו במשטרה מאותת לאולמרט: “אל תדיח את המפכ”ל"

בעוד מספר חודשים וועדת זיילר תפרסם את מסקנותיה ובערך באותו זמן, יצטרכו ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים להחליט על בחירת המפכ"ל הבא או על המשך כהונתו של קראדי, לאחר שזה ישלים שלוש שנות כהונה. אף כי איני צופה מהפכות במשטרה ובמשרד לביטחון הפנים עם פרסום מסקנות וועדת זיילר, ואתפלא אם המסקנות יחייבו את הדחת המפכ"ל, במשטרה כבר צופים פני עתיד, ומתכוננים גם לתרחיש הגרוע מכל.

ואיך מתכוננים לתרחישי האימים של מסקנות קשות נגד המפכ"ל? ואיך מקדמים את פני הרעה, שתיתכן הדחת המפכ"ל בעקבות מסקנות וועדת זיילר? הדרך הבטוחה ביותר היא להסביר לו שהמפכ"ל הנוכחי הוא ששומר על גבו, שהמפכ"ל הנוכחי לא יאפשר לחקירת פרשת בנק לאומי להעמיק יתר על המידה ולא יאפשר לחוקרים להגיע לקרבתו של ראש הממשלה. אם ראש הממשלה יבין מי הוא המלאך השומר על גבו מפני כידונו של מבקר המדינה ומפני תוצאות רעות של חקירות, הרי עתידו של מלאך זה, יהיה זה המפכ"ל או יהיה זה קצין בכיר אחר במשטרה, מובטח. שהרי ראש הממשלה, ובעיקר ראש הממשלה הנוכחי, הנמצא לעתים קרובות באזור סכנת החקירות, זקוק לאדם, ורצוי שיהיה בכיר במשטרה, שידע לשים גדרות לחוקרים, כדי שיסתפקו בדגיגים הקטנים, ולא יתקרבו לכרישים.

אף כי ראש הממשלה הנוכחי ניחן בשכל ובתבונה רבים, במשטרה לא לוקחים צ'אנס. הם לא מסתכנים שמא הידיעה כי קצין משטרה בכיר כלשהו מסייע לאולמרט מאחורי הקלעים ומאחורי גבו של מבקר המדינה, לא תגיע לידיעתו של ראש הממשלה, ועל כן הדרך הטובה ביותר היא להדליף לכתב הארץ את הידיעה המשמחת, שקרוב לוודאי שלא יימצאו ראיות נגדו. אמנם החקירה החלה זה מקרוב, הבדיקה טרם הסתיימה והיא עדיין בעיצומה (והכל כפי שכתוב באותה ידיעה), אך אותו מדליף בכיר אינו מתעניין בעובדות. הוא צריך שהידיעה תגיע לאולמרט, אך גם צריך שהידיעה תגיע לחוקרים, ובכך גם הם יירמזו שאין טעם להשקעת מאמצים בחקירה זו, ומוטב שיעשו הכל כדי לא למצוא ראיות נגד ראש הממשלה, גם אם יש כאלה.

הפטנט הזה עבד גם בעבר, כפי שהוזכר בראש הכתבה, אף כי בעניינו של ראש ממשלה אחר. הפטנט הזה עבד גם לאחרונה, כשהמשטרה עשתה את כל המאמצים, וגם הצליחה, למנוע מהממשלה ומהעומד בראשה מבוכה בעטיו של מצעד הגאווה. מצעד כזה היה מקומם מפלגות ופוליטיקאים על ראש הממשלה, הוא היה עלול להניע מפלגות דתיות החברות בקואליציה לצאת ממנה, הוא היה גורם להצעות אי אמון בממשלה מצד החרדים, הוא היה חוסם כניסת מפלגות מסוימות לממשלה ועוד ועוד.

מה עושים? המשטרה עשתה הכל כדי לעורר את תסיסת החרדים, לעודדם לצאת להפגנות הקשות שראינו בשבועיים שלפני מצעד הגאווה, לקרוא להם להקצין את איומיהם על מלחמת אחים ועוד ועוד. הדבר היחיד שמשטרת ישראל לא עשתה זה לתלות שלט ענק במאה שערים או לפרסם מודעה בעיתונים החרדיים הקורא לחרדים למסור למשטרה מידע אודות הכוונות שלהם לפגוע במצעד הגאווה. מלבד זאת, פיקוד המשטרה עשה הכל כדי להמציא מידע שעל פיו יוכל למנוע ממצעד הגאווה לצעוד.

כמובן, שמניעה מציבור שלם להביע את דעותיו, ובמיוחד מציבור שקולו חלש (בעוד המשטרה אישרה לחרדים ולבהמות לצעוד בירושלים במחאה על מצעד הגאווה, כי זהו ציבור שאוזנו של ראש הממשלה ולהקתו כרויה אליו), משתלבת בתהליך של מיליטריזציה שעובר על המשטרה מזה שלושים שנה, אך הוא מתחזק בשנים האחרונות

וכך, כאשר יגיעו ימי קראדי לסיים את שלוש שנות כהונתו הראשונות, יוכל ראש הממשלה לשקול את המשך הכהונה והארכתה. בעשותו זאת, יבטיחו בעלי הסמכות את גבם וידעו שלפחות כל עוד פיקוד המשטרה אינו מתחלף אין סכנת החקירה מרחפת על פניהם. וכולם יהיו מרוצים. באמת כולם?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

  • יהל זמיר  ביום 14 בנובמבר 2006 בשעה 0:00

    שווה אולי להביא כאן את הכתבה הזו של יואב יצחק:
    http://www.nfc.co.il/Archive/001-D-112999-00.html?tag=23-46-10

    היא מעניינת, מפני שנראה שלא קל יהיה להפריך את החשדות. מצד אחד, חותנו של אולמרט היה אמור להרוויח הרבה אם פרנק לואי היה זוכה. מהצד השני, לפחות בתגובה המיידית של לשכת רה"מ, אולמרט לא הכחיש מעורבות, אלא מצא תירוץ מדוע היה מעורב. מעניין, מעניין.

%d בלוגרים אהבו את זה: