שמישהו יעיר כבר את היפיפיה הנרדמת או איך הפיראט נוצח על ידי בעלי הון, בסיוע השלטון

רשות ההגבלים העסקייים שוב נרדמה בשמירה. הרשות אישרה מיזוג, שאין בו דבר וחצי דבר ובוודאי לא יתרון תחרותי, מלבד העלאת מחירים של צעצועי ילדים והתעשרות נוספת של בעלי הון על חשבון הצרכן הקטן. הפעם אישרה הרשות לבעלים של רשת טויס אר אס, לקנות את רשת הצעצועים המוזלת "הפיראט האדום".

הייתי מציע לרשות ההגבלים העסקיים לעקוב, ולו הפעם, אחרי התוצאות של פעולותיה. זה היה נהוג בעבר וסיפק משוב חשוב ביותר לרשות, בבואה לקבל החלטות בעתיד. הצעתי פשוטה – לרשום בפניה את המחירים הנהוגים היום ברשת הצעצועים המוזלת הפיראט האדום, ולהשוות אותם למחירי הרשת בעוד שנה – שנתיים. יש סבירות גבוהה שהמחירים בעוד תקופה לא ארוכה במיוחד – רק יעלו.

רשות ההגבלים העסקיים טוענת שעיקר עניינה במניעה של מגבלות אנכיות על התחרות, שהן, לדעת מנהלי הרשות, הפוגעניות ביותר בתחרות ובצרכן. על כן, היא אמורה לחקור הסדרים כובלים בין מתחרים באותו ענף, כמו גם למנוע מיזוגים בין עסקים שונים באותו ענף. אכן, דברים כדורבנות. ממש במקרה, עמדת רשות ההגבלים מקובלת על הכל וכמובן על כלכלנים, ואף מוכחת בכל המחקרים ויום יום במציאות בשווקים. אך אין זה סותר שגם הסדרים ומיזוגים אופקיים, בשרשרת הייצור וההספקה, ומיזוגים קונגלומרטים פוגעים בתחרות לא מעט, הנפגעת העקיפה היא כלכלת ישראל והנפגע הישיר הוא הצרכן.

אולם, יש הבדל עצום בין השיח ובין הדברים היוצאים מפי הרשות ובין מעשיה והחלטותיה. אישור קניית רשת זולה על ידי רשת יקרה, אמנם מאפשרת לבעלי רשת טויס אר אס לשמור על פעולה עצמאית של רשת הפיראט האדום, שתמשיך להיות רשת זולה (רשת דיסקאונט, כפי שקוראים לך הכלכלנים). אולם, הניסיון מצביע, שכאשר לשתי הרשתות המתמזגות יחד יש נתח שוק גדול, גם מחירי הרשת הזולה יעלו, אף אם לא עד כדי מחירי טויס אר אס. כך המקרה שלפנינו לפי העיתונות קבוצת פישמן, המחזיק בבעלות טויס אר אס, היא הגורם המחזיק בנתח השוק הגדול ביותר בשוק הצעצועים.

נכון, שטויס אר אס בישראל אינה חלק בלתי נפרד מהרשת העולמית, והיא ישות בפני עצמה. אך האם רשות ההגבלים בישראל שאלה מה קרה עם חקירת רשות ההגבלים בארצות הברית את הרשת האמריקנית? האם רשת טויס אר אס שם אכן ביצעה עבירות של קרטל, כפי שאכן חשדו במהלך החקירה?

אם, כדברי בעלי רשת הפיראט האדום הוא נקלע לקשיים כלשהם, טוב הייתה עושה הרשות אם הייתה מתנגדת למיזוג הפיראטי בין טויס אר אס ובין הפיראט האדום, ואז בעלי רשת זו היו מחפשים קונה אחר, שאינו בעל השפעה כה רבה ואינו בעל כח כה רב על שוק הצעצועים.

גם רשת קלאבמרקט נמכרה בטענה (נכונה) שנקלעה לקשיים. אך, רשות ההגבלים אישרה את מכירתה לרשת שופרסל. אותה רשת, שבעקבות גידול עוצמתה מצאה עצמה עם כתב אישום בפני בית המשפט בגין הפרת תנאי המיזוג עם קלאבמרקט וניסיון לעבור עבירה של הסדר כובל, וזאת בניגוד לחוק ההגבלים העסקיים. כל פעם שמכירת רשת, כושלת ככל שתהיה, נמכרת לגורם החזק בשוק, אותו גורם חזק רק מתחזק, ויש לו כוח מספיק כדי לצפצף על החוק ועל הצרכן. אך רשות ההגבלים אינה לומדת אפילו מהניסיון של עצמה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: