מי לא הגיע לטקס הענקת אות אביר איכות השלטון?

אות אביר איכות השלטון חולק גם השנה למבחר אישים שתרמו למאבק בשחיתות, ביניהם לחושפי שחיתות. דווקא אחד מאלה שמציג את עצמו כנאבק בשחיתות לא הגיע. האם ייתכן שהוא נעדר רק כי אחד מחושפי השחיתות, להם ניתן האות, חשף שחיתות בארגון שלו עצמו?

במוצאי יום שני השבוע (20.9.10) הייתה לי עדנה ונחת מעורבים באכזבה. באותו ערב התקיים בקיסריה טקס הענקת אות אביר איכות השלטון מטעם התנועה למען איכות השלטון בישראל למספר אישים שתרמו משמעותית למאבק בשחיתות בשנה האחרונה. כמובן, שהתרומות אינן זהות. השופטת שטרסברג-כהן, ביצעה את תפקידה כשופטת וכנציבת תלונות הציבור נגד שופטים, מבלי לשלם כל תשלום אישי, גם אם ביצעה תפקידה מצוין. לעומתה ד"ר איתן חי-עם, התעמת עם סגן שר הבריאות, שהיה הממונה עליו, ונאלץ לסיים את תפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות, לאחר שמתח ביקורת קשה על סגן השר. מני מזוז, אמנם לא הסתכן סיכון אישי ממשי, אך היה מטרה למתקפות חוזרות ונשנות של מושחתים למיניהם, על שהעז להעמיד אותם לדין. מבקרת עירית שדרות עמדה בסכנת פיטורין. צחוק הגורל, למחרת התפרסמה בתקשורת ידיעה כי ביום הטקס נחקר ראש עירית שדרות במשטרה על עבירות של שחיתות. אותו ראש עיריה נחקר על ידי לפני כעשרים שנה, בעת ששימש אז כראש המועצה המקומית שדרות, על מעשי שחיתות, הועמד לדין, אך בית המשפט ריחם עליו, ואף כי קבע כי ביצע את העבירה, אך לא הרשיע אותו למרות חומרתה, רק כדי שיוכל להמשיך לשמש כראש עיריה. אז, עם פסק דין כזה, האם מישהו מתפלא שאותו אדם שב לסורו?

חושפי השחיתות, לעומת השאר, נטלו סיכון עצום. בני אליהו, הועמד לדין ביוזמת ראש העיריה שם, רק כי העז לפרסם דוח ביקורת חמור על מעלליו של ראש העיר, הורשע בערכאה ראשונה, נפתחו נגדו הליכי פיטורין, ורק לאחר מאבק משפטי ארוך – זוכה בבית המשפט המחוזי והוחזר לתפקידו. וכמובן, עו"ד תהילה גלנטה, מפרקליטות מחוז הדרום, שעליה ארחיב מיד את הדיבור.

אני מאד שמחתי להשתתף בטקס ושמחתי לראות שם דמויות מוכרות, בקהל( שלמיטב הערכתי מנה כ – 2000 – 3000 איש), בקרב חברי התנועה, שאני חלק ממנה יותר מעשר שנים, וגם בין מקבלי האותות. בתחילת הערב, ניגשה אלי עו"ד תהילה גלנטה, שקיבלה את האות בקטגוריה של חושפי שחיתות, והזכירה לי שלפני מספר שנים, למדה בקורס בו לימדתי במסגרת התואר השני בפקולטה למשפטים בבר אילן. אט אט ולא מעט בעזרתה הצלחתי להיזכר. סטודנטית צעירה, שעבדה אז ועדיין עובדת בפרליטות מחוז הדרום בבאר שבע, ובדיונים השונים נהגה להגן על הפרקליטות מפני ביקורת שלי על גוף זה.

את סיפורה המלא, אם כי מסכת היסורים שלה לצערי לא תמה, תוכלו לקרוא בכלי התקשורת השונים. בקליפת אגוז היא חשפה שהממונה עליה, פרקליטה וותיקה (אני זוכר אותה בפרקליטות כבר בתקופה ששירתתי כקצין חקירות בתחנת אילת לפני יותר משלושים שנה), בכירה ובעלת מעמד ידוע ומכובד בקהילה המשפטית בדרום, פעלה בניגוד אינטרסים חמור, בכך שאישרה הסדר טיעון מקל ללקוח של עורך דין, שייצג אותה בוועדת זיילר. אותה פרקליטה פרשה בסופו של דבר מהפרקליטות, כאשר חרב הדין המשמעתי הונחה על צווארה. קשה לתאר את הסבל שעברה תהילה גלנטה מאז שחשפה את הפרשה. במשך שלוש שנים היא סובלת מרדיפות ומיחס שלילי מצד חלק מעמיתיה.

צחוק הגורל היה כאשר ניגש סגן ניצב אפריים ארליך (קרמשניט) לתהילה והציג עצמו בפניה. הרי הוא שחשף את פרשת פריניאן, שנחקרה על ידי וועדת זיילר, שאמרה דברים לא מחמיאים על הפרקליטות, גם אם לא חרצה את דין הפרקליטים לשבט. קרמשניט עצמו קיבל על כך את אות איכות השלטון, למורת רוחו של המפכ"ל.

אכזבתי הרבה הייתה כאשר נוכחתי לדעת שפרקליט המדינה עצמו וגם פרקליט מחוז הדרום, הממונים על תהילה, וגם ממונים על גזרה רחבה במאבק נגד השחיתות הציבורית, לא הגיעו לטקס. זו הייתה יכולה להיות הזדמנות יוצאת מן הכלל עבור שניהם להציג עמדה מוסרית חד משמעית. אך, גם הם לא יכלו להתעלות מעל רגשות הנקמה באותה פרקליטה צעירה שחשפה שגם בפרקליטות יש ליקויים וגם פרקליטים בכירים לוקים במעשים חמורים ובהפרות לא פשוטות של מוסר.

הייתה זו הזדמנות חד פעמית לפרקליט המדינה ולפרקליט מחוז הדרום להראות בהתנהגויותיהם, ולא רק בדיבורים, שהם מצדדים בחושפי שחיתות ובפרקליטות נקיה ונאבק בכל גילוי של שחיתות ושל הפרות של כללים מוסריים. למרות החשיבות העליונה של דוגמא אישית במעשים, פרקליט המדינה ופרקליט מחוז הדרום החליטו להסתפק בדיבורים בלבד, ואיני בטוח שבדיבורים הנכונים. לא כל יום יש לשני בכירים אלו בפרקליטות המדינה הזדמנות כה טובה לעשות צעד כזה, אך הם העדיפו להעדר מהטקס. הפעם הם פספסו בגדול.

איני נמנה על המבקרים הקשים של הפרקליטות. למרות כל ההתקפות נגדה, הפרקליטות היא עדיין אחד הגופים הנקיים שיש במדינה, גם אם לא היעילים ביותר וגם את הרמה המקצועית שלהם ניתן וצריך לשפר.  אך יש תופעות כה מרגיזות, שאי אפשר להתעלם מהן. העדרות זו של בכירי הפרקליטות צריכה לגרום להם להסמיק מבושה.

חג סוכות שמח.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לידידי היקר מאיר גלבוע !
  אני כיו"ר התנועה למאבק בפשע ובשחיתות בישראל לא מסכים לדעתך , שפרקליט המדינה ואו חבריו בפקליטות המדינה לרבות היועץ המשפטי לממשלה חייבים להופיע בטקסי מתן אותות כאלה . גם אנו בכול השנים נותנים את אות " אביר הלוחם בפשע ובשחיתות " והם הוזמנו ולא הגיבו אפילו . אותו הדין היה גם בטקסים של תנועת " אומץ" הם כאנשי ציבור החליטים על הליכים פלילים חייבים להישאר ניטרלים בדעתם ובנוכחותם בטקס הם כאילו מסכימים ונותנים חסות .
  יקירי, הם בודאי לא צריכים להתביש מאי בואם לטקס של התנועה לאיכות השלטון שלא מצאה לנכון להזמין את הקולגות שלה .

 • אמיר חרמוני  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 8:54

  הי מאיר
  כרגיל אני שמח לקרוא את הכתוב, בו אתה מציג בצורה ברורה וקולעת נושאים בתחומי התעניינותי.
  אין ספק, שכאשר יותר ויותר אנשים ייחשפו לדיעותיך, התמורה והסיפוק יגדלו.
  חג שמח ושנה נפלאה, חלך ולכל בני משפחתך.

 • גל מוטאי  ביום 23 בספטמבר 2010 בשעה 11:53

  שלום מאיר

  מעולם לא הזדהיתי עם אנשים שנחשפים לשחיתות ושותקים, אולם לאור מה שמצפה לחושפי השחיתות, החוסר ההגנה המספקת במערכת המשפט לאנשים אלה, אני יכול להבין למה חלק גדול מהאנשים מחליטים לשתוק. לאור זאת בהחלט אני סבור כי לכל חושף שחיתות בכל מקום, ובאשר הוא, מגיע אות רק על התעוזה. המאמר שלך מרתק, ורק מחזק את דעתי.
  המשך בעבודה חשובה זו!!!!!!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: