האם השופט יואל צור החזיר חוב לח"כ צחי הנגבי?

כשקראתי את החלטותיו של השופט יואל צור בעניין ח"כ הנגבי, הן את החלטת הזיכוי והן את ההחלטה כי אין קלון במעשיו, חשבתי לרגע שהיה בלבול, ואלו הם סיכומי הסניגוריה. כשהוברר לי שאכן מדובר בפסק דין של שופט ולא בדבריו של הסניגור, התחילו לצלצל במוחי פעמוני אזעקה. החלטתי לחטט קצת בעבר, כדי להבין את מקורן של ההחלטות המוזרות של השופט צור.

יואל צור מונה לכהונה הרמה של שופט, שופט שלום בבית המשפט השלום בירושלים, ב – 1988. לפי הכתוב עליו באתר בתי המשפט, אין מתאים ממנו, מבחינת הכשרתו וניסיונו המקצועי, לכהן כשופט. כעבור עשר שנים הוא קודם משופט מן השורה לתפקיד של סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים. רגע, רגע, עשר שנים? פעמון נוסף מתחיל לצלצל. כלומר, הוא מונה לתפקיד הבכיר ב – 1998. ואז פעמון שלישי מצלצל, והפעם בצלצול שעלול להעיר גם את הנכדים, שישנים הלילה אצלנו בחדר הסמוך לחדר העבודה. מי כיהן כשר המשפטים ב – 1998? צחי הנגבי. ומי הוא הממנה שופטים לתפקיד סגן נשיא בית המשפט? שר המשפטים.

הייתכן שכבוד השופט יואל צור בסך הכל החזיר את חובו למי שקידם אותו? לא. לא בבית המשפט שלנו. ובכל אופן, מנקר הספק וימשיך לנקר כנראה עוד זמן רב.

בדקתי את כללי האתיקה של השופטים, שפורסמו על ידי נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש. הכל מצאתי שם. אסור לשופט לשבת בדין של בן משפחה, או כשיש לשופט עניין בתוצאה של הדיון, או אם בטרם היותו שופט היה מעורב באותו עניין שנדון עתה בפניו, או אשר בעל דין היה לקוחו של השופט בטרם מונה לכהונה זו ועוד כהנה וכהנה הוראות, שמטרתן למנוע מצבים של ניגוד אינטרסים ומשוא פנים. לא מצאתי שם כל הוראה, לפיה השופט צור היה במצב של ניגוד עניינים במשפטו של הנגבי. אך, מצאתי שם משפט חשוב מעין כמוהו, שפירוש הכללים ייעשה לא רק כלשונם, אלא גם כרוח הנושבת מהם. למיטב הבנתי, הרוח שנשבה על השופט צור, בעת שהוחלט שישב בדינו של הנגבי, הייתה כה חזקה, שהייתה מזיזה כל אדם סביר מלשבת כשופט במקרה כזה. כנראה, שהרוח שנשבה מהכללים – חלפה מעל השופט צור ובו לא נגעה.

אמנם, חלף יותר מעשור מאז חתם שר המשפטים דאז, צחי הנגבי, על המינוי של השופט צור לכהונה של סגן נשיא בית המשפט השלום בירושלים, אך הרוח המינוי המשיכה לנשוב עד היום. היום נפרע החוב.

נשיאת בית המשפט העליון, גב' דורית בייניש, ונציב תלונות הציבור נגד שופטים, מר אליעזר גולדברג – לטיפולכם המסור.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי גנני  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 0:45

  מאיר יקירי!

  מדהים עד לאן מגיעים הדברים, כששופט עם זיכרון טוב זוכר להוקיר טובה למי שמינה אותו לתפקיד של סגן נשיא בבית משפט השלום בירושלים. אני מוצא כאן דווקא פן חיובי במובן האנושי. בימינו אלה כשאדם לאדם זאב, נמצא מי שיודע ( גם אם הוא שופט ) לתגמל את מי שעשה לו טוב. ועכשיו ברצינות. יותר גרוע מהשופט היא רשימת הממליצים מכל שכבות המערכת הפוליטית, הביטחונית והציבורית, שמצאו לנכון לפנות בעזות מצח לשופטיו של צחי הנגבי כדי להקל בעונשו. כשראיתי את רשימת האישים וקראתי את הסופרלטיבים בהם הם השתמשו עלה בי ערעור. האם הייתה כאן אולי טעות סופר. אולי בכלל מדובר בהרצל או אולי בדוד בן גוריון? אולי מדובר באריק שרון לאחר צליחת התעלה או בדן שומרון לאחר מבצע אנטבה?
  רצוי מאד לחקור מה עמד מאחורי המלצתו של כל אחד ואחד מהתומכים.
  לא הייתי מהסס לבדוק גם איך נוצרה לצחי תדמית של מי שבהעדרו מדינת ישראל נמצאת בסכנה. מי שלמרות כל הפניות והבקשות לא היה מוכן להיפגש ולשמוע, כיו"ר ועדת החוץ והביטחון, את מומחי עמותת "מגן לעורף" בנושא שילוב מערכות הלייזר בהגנת המדינה.

 • אזרח.  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 1:57

  תודה על המידע.

 • אמיר חרמוני  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 8:39

  הייתי שמח אם המימצא שלך, לא היה, ודעתו של אותו "שופט", הייתה נובעת רק מטימטום!!!
  אין ספק שדעתו של השופט צור הינה טימטום מוחלט ואינה עומדת בשום סטנדרט הגיוני.
  שאלה מה ניתו לעשות עם ההחלטה, והאם ניתן לפעול נגד השופט שפשע?!

 • מור יוכל  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 10:25

  לנוכך עוד פסקי דין תמוהים כמו – דחיות – פשרות – הסכמים שלא גלויים למאשימים – יש לבחון שוב מעורבות שופטים עם סנגורים הקשורים למשרדי המשפחה של כבוד השופטים.
  אח"כ מתפלאים שרוב הציבור לא . . . . .וגורמים ל….

 • התנועה לאיכות השלטון  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 11:31

  תלונה על כך אכן הוגשה על ידי התנועה למען איכות השלטון בישראל, לנציב תלונות הציבור על שופטים, מיד לאחר הכרעת הדין ופרסום הנושא. התלונה נדחתה, בין היתר, נוכח הטענה כי מדובר במינוי שנעשה לפני 12 שנים אשר בעיקרו מאושר באופן פורמאלי על ידי שר המשפטים ועל כן כלל לא היה במודעות של השופט צור כי הנגבי הוא זה שמינה אותו. עוד נכתב כי מאז חודש המינוי על ידי שרי משפטים אחרים ועל כן לא מצאו בסיס לתלונה.

 • nachum  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 12:05

  אך הרוח המינוי המשיכה לנשוב עד היום. היום נפרע החוב???

 • יובל יועז  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 13:04

  מאיר, הפעם אתה לא מקורי. תלונה בעניין זה בדיוק הוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון לנציב תלונות הציבור על שופטים. לפני כחודשיים הוא דחה את התלונה.

 • גל מוטאי  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 15:40

  בתגובה לאמיר- לשופט ישנה חסינות תפקודית על "חריגה מסמכויותיו" השיפוטיות (ראה סעיף 34כ לחוק העונשין, תשל"ז- 1977). לכן אין כאן אפשרות לנקוט צעדים כלשהם, בייחוד נוכח העובדה כי הוא היה במיעוט ודעתו לא קבעה. אילו הוא היה קובע את הפס"ד, היה ניתן רק לערער על הפס"ד לערכאה גבוהה יותר דהיינו מחוזי.

 • יוסי דר  ביום 10 בנובמבר 2010 בשעה 15:41

  שאפו על המימצא.
  אם תמשיך לחטט תמצא שהדג הזה של ניגוד עניינים מסריח מהראש הכי גבוה.
  מבחינה זו, השופט צור הוא דג רקק של ממש – בהשוואה לאהרן ברק למשל.
  השטיקים של אהרן ברק ממלאים ספר שלם.
  רק דוגמא קטנה על קצה קצהו של המזלג:
  רבין, שנתפס בהחזקת עשרים אלף דולר נאלץ ללכת הביתה עקב התעקשותו של ברק להגיש נגדו כתב אישום וסירובו לסגור העניין בכופר (לאחר שרבין התפטר ובעקבות התפטרותו החליט ברק הכל יכול שהוא מוותר לרבין על כ"א ומסתפק בכופר, וזאת בנימוק שבכך שהוא נאלץ להתפטר הוא נענש דיו. רק אשתו של רבין הועמדה לדין וחטפה קנס בגובה של מחיר דירת שלושה חדרים, וכמדומני אף מאסר ע"ת).
  כחודש לאחר מכן נתפס אבא אבן עם סכום גבוה כמעט פי עשרים (350 אלף דולר). ברק עשה שמיניות באוויר כדי לחלץ את אבן מהצרה והצליח בכך.
  אבל הוא, ברק, לא סיפר לאיש שעורך דינו של אבן היה גם עורך הדין שלו, של ברק, בענייני מס הכנסה ואף החזיק בכספתו מסמך רגיש בעניין זה.
  ומי היה עורך הדין המשותף של אבן וברק? יעקב נאמן.

 • מומלצי הבלוגוספירה  ביום 11 בנובמבר 2010 בשעה 21:23

  חשוב חשוב. תודה על הגילוי המקומם.
  מומלץ במאמרים
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/11/1911-1211.html

  תודה
  אסתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: