דמעות התנין של מיכה לינדנשטראוס

מוטב למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס שיערוך ביקורת על החלטותיו הוא, במקום למחות על החלטת ויינשטיין בעניין דנינו. אין למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, להלין אלא על עצמו בלבד, על סירובו לבדוק בזמן אמת את התלונות של ניצבי המשנה ישראל אברבנאל וסיימון פרי, על תיפקודו הלקוי של ניצב יוחנן דנינו ועל כשלים חמורים בהחלטותיו.

ניצבי המשנה ישראל אברבנאל וסיימון פרי התלוננו, כל אחד בנפרד וללא כל קשר ביניהם, בפני מבקר המדינה, על חוסר תקינות קיצונית בהחלטותיו של ניצב יוחנן דנינו. לדברי ישראל אברבנאל, דנינו "מרח" בדיקה בעניין רצח שני סוכנים. לדברי סיימון פרי, דנינו סירב לאשר חתימת הסכם עם אדם שהסכים לשמש כ"עד מדינה" בחקירה ובמשפט של האחים אברג'יל, סירוב שבעקבותיו הם לא נעצרו ולא נערכה כל חקירה. יותר מאוחר הם היו מעורבים ברצח מרינה לאוטין ז"ל. הטענה היא שלו היו האחים אברג'יל נעצרים בשלב מוקדם יותר, ייתכן שהרצח היה נמנע.

מסיבות שונות, סירב מבקר המדינה לבדוק את שתי התלונות הללו מיד עם הגשתן. סירוב זה עומד בניגוד מוחלט ומוזר למדיניותו המוצהרת של לינדנשטראוס לערוך ביקורות בזמן אמת (ראו לדוגמא בעמוד 8 לדוח של משרד מבקר המדינה, לפי חוק חופש המידע). אני אמנם התרעתי על כך בעבר, לרבות על הסיבות הלא ענייניות שעמדו מאחורי החלטתו של מבקר המדינה לא לבדוק את שתי התלונות החמורות הללו. משום מה, לא היה להתרעתי כל המשך. אני מעריך שחלק מהשותקים חשש מתגובת המבקר ומנקמתו, וחלק אחר מוחא לו כפיים באופן אוטומטי, מבלי להרהר יותר מידי על המתרחש מאחורי קלעיו של לינדנשטראוס.

לו בדק את התלונות נגד דנינו בזמן אמת, אין ספק שהבדיקה הייתה מסתיימת לפני זמן רב, בין אם בניקויו של דנינו ובין אם בקביעה כי כשל ואינו ראוי לתפקיד המפכ"ל. בכך, הפארסה הנוכחית, בעניין מינוי המפכ"ל הבא, הייתה נמנעת (מעבר לזו הקשורה לניצבים בר לב ופרנקו). לפארסה זו יש רק כתובת אחת – מיכה לינדנשטראוס.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • motty  ביום 18 בדצמבר 2010 בשעה 12:23

  צודק מאוד.

  על המבקר לבדוק ליקויים בזמן ולא למרוח ולגרום נזקים בעתיד.

 • יוסי דר  ביום 18 בדצמבר 2010 בשעה 13:12

  כשהולכים אל הלינק בעיתון הארץ רואים שלינדנשטראוס הסביר לך שחקירת ראשי המשטרה – בזמן שהיא נדרשה – עלולה היתה לתקוע את חקירת פרשות אולמרט (ובלשונך: "המבקר אמר לי בארבע עיניים שהוא עדיין צריך את משטרת ישראל כדי שתסיים כמו שצריך את התיקים בעניינו של אהוד אולמרט…ושהוא חושש שעריכת ביקורת בנושא הזה, שעלולה להגיע גם למפכ"ל המשטרה, תתקע את התיקים").

  השאלה היא מה ענית אז למבקר. שהדילמה שלו אינה לגיטימית? שהיא לא מחזיקה מים?

  כיצד אתה היית נוהג נוכח הדילמה הזו?

  • meirgilboa  ביום 18 בדצמבר 2010 בשעה 18:58

   ליוסי דר,
   נו, באמת?! הדברים ברורים מאד. זהו שיקול לא ראוי, ודעתי הייתה ועודנה שאין כאן כל דילמה, ובפרפרזה על דברי בן גוריון, היה מקום לברך את המשטרה על חקירת אולמרט ולעודד אותה בכך ולערוך במקביל ביקורת על המשטרה. הצגת העניין כאילו יש דילמה במקום שאין – מעידה על ליקוי אתי וחוטאת לעניין המרכזי – התנהגות לא ראויה של מבקר המדינה.

 • דוד איתן  ביום 18 בדצמבר 2010 בשעה 20:01

  כל כך נכון וכל כך עצוב
  מה יהיה?? האם בסוף היום "יהיה טוב"?

 • לידידי מאיר גלבוע היקר !
  חבל מאוד , שלא ראיתי את הכתבה קודם לכן .
  בזמנו , התלבטתי מאוד באם לכתוב את דעתי ואת דעת חברי לתנועה כי חשבנו לכתוב דברים קשים נגד המבקר , אבל לא ידענו מספיק עובדות מדוע המבקר לא חקר במועד הראוי את תלונתו של מר ישראל אברבנאל שהוא קיבל את תואר אביר הלוחם בפשע והשחיתות לשנת 2009 מטעם תנועתנו – התנועה למאבק בפשע ובשחיתות בישראל .
  עכשיו משהתברר ממך המחדל הגדול של המבקר , אני מבקש למחות בגדול כי , לא לחקור בזמן אמת היא שערוריה ציבורית בפני עצמה .
  גם אני הגשתי תלונות רציניות על התנהלות ראש עיריית פתח תקווה על שחיתות בתחום רישוי עסקים ובגדול והוא השיב לי, שהתלונות עומדות בסדר העדיפות שלו בחקירת המקרים . הבאתי לו חומר ראיות רציני עם תמונות .
  משהו רע קורה אצל המבקר ? ואני מאחל לו שידע לשנות כיוון חיובי .

  שלך ותמיד לשרותך ,
  יגאל אנקורי , סגן ניצב בדיומס
  יו"ר התנועה
  0505263162

 • שלמה יונס  ביום 19 בדצמבר 2010 בשעה 11:48

  הדברים הם חמורים ביותר,הןהתנהלות מבקר המדינה,ואף חמור מכך ,שאנו צפויים היום לבשורת השר לבטחון הפנים ,במי הוא בחר להיות המפכ"ל הבא,שיצטרך להתמודד עם מצבים לא פשוטים.
  ובמידה ויבחר ניצב דנינו ,אזי עדיין לאור התלונות ,עננה כבדה
  תרחף מעל לראשו.
  למען גילוי נאות ,אישית אני סבור שניצב דנינו עדיין אינו בשל
  להתמנות כמפכ"ל עקב חוסר ניסיון מתאים ,דנינו התקדם במשטרה
  בצורה מטאורית ודילג על תפקידים רבים,יתכן והוא מוכשר ,הייתי
  מעדיף שימתין עוד קדנציה בתפקיד מפקד מחוז תל אביב ואז אם יצליח
  יהיה בעיני מתאים וראוי.
  שלמה יונס,עו"ד ורפ"ק בדימוס.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: