שמענו כבר על ארגונים החוקרים את עצמם, אך עכשיו יש חידוש במשטרת ישראל – מפקד בכיר חוקר את עצמו. האם הוא מצא דבר לחובתו? התשובה בסוף הכתבה

זו הזדמנות טובה להרים המסך מעל מסקנות ועדת בדיקה של משטרת ישראל, בראשות ניצב אילן פרנקו, סגן המפכ"ל, שהוקמה לבדוק את פעילות המשטרה בפרשת "השוטרים הנוקמים" מנהריה. נראה שיש מקום לבדוק את ועדת הבדיקה עצמה, או לפחות את מי שעמד בראשה.

בתקשורת פורסם השבוע כי דו"ח ועדת הבדיקה קובע "כי הכישלון איננו רק של תחנת נהריה, אלא שותפים לו גם מרחב הגליל, היחידה המרכזית (ימ"ר) גליל והמחוז הצפוני עצמו. זאת משום שהחקירות נגד מור ואנשיו התנהלו בכל הרמות". ומי לא נמצא אחראי למחדל? אגף המודיעין (זה שמאוחר יותר צורף לאגף החקירות), שבין אם בדמותו כאגף ובין אם בדמותו כחטיבה בתוך אגף החקירות והמודיעין, אמור לרכז את כל המאבק בפשיעה המאורגנת. מדוע? מעט סבלנות.

פרשת "השוטרים הנוקמים" היא פרשה כאובה. וייאמר מיד, אני שלם עם העמדתם לדין של ארבעת השוטרים, שהפכו לעבריינים. אולם, המשטרה נכשלה, לטעמי בכל הקשור לאכיפת החוק בנהריה בכלל ובכל הקשור למיכאל מור בפרט, אך, כפי שקובע הדו"ח היא נכשלה בעיקר בהגנה על השוטרים המאוימים. המשטרה היא שבמחדליה תרמה לכך שארבעת השוטרים החליטו לעשות בעצמם להגנתם ולהגנת משפחותיהם.כשלונה של המשטרה גדול מכשלונם האישי של ארבעת השוטרים מנהריה. עד כמה ניתן לסבול איומים על בני המשפחה של שוטרים (מילא על השוטרים עצמם, אך על ילדיהם ונשותיהם?!), מבלי שהמשטרה עושה דבר וחצי דבר כדי לאסוף ראיות נגד המאיימים, להכניסם לבית הסוהר ולהגן על השוטרים? ישאל כל אחד את עצמו מהו גבול האיפוק שלו.

עוד נכתב בידיעה בתקשורת, כי מאז פרשת "השוטרים הנוקמים" הוסקו במשטרה מסקנות כדי למנוע מצבים כאלה בעתיד.

באמת?

לו משטרת ישראל הייתה מסיקה מסקנות אמיתיות, היא לא הייתה מפקידה את החקירה בידי ניצב אילן פרנקו. ולכן, מסופקני אם מסקנות אלו מיושמות.

מדוע?

בין השנים 2002 – 2004 עמד בראש אגף המודיעין במשטרת ישראל לא אחר מאשר ניצב אילן פרנקו. אגף המודיעין הוא שהיה אחראי לאיסוף מודיעין ולביצוע החקירות כלפי ארגוני פשיעה. אגף המודיעין היה אף ממונה על פעילות היחידות המרכזיות המחוזיות והמרחביות, עליהן הוטלה המשימה בפועל.

אגף המודיעין בראשותו של ניצב פרנקו גיבש מודל למאבק בארגוני פשיעה. המודל נכנס לתוקף ביולי 2003 (ופורט בנוהל מספר 03.346.303 של מדור מסים ופשיעה מאורגנת באמ"ן, שכותרתו: "פעילות יחידות המשטרה בלחימה בארגוני פשיעה". האגף וראשו היו אמורים גם ליישם את המודל ולפקח על יחידות המשטרה האחרות בתחוםזה.

המודל ויישומו נחלו כישלון חרוץ. אף כי הארגון של מיכאל מור לא זוהה כארגון ברמה הארצית (עבריין שמאיים על שוטרים אינו בכיר מספיק, לטעמה של המשטרה), הוא בהחלט היה מוכר כארגון פשיעה ברמה האזורית כבר בראשית העשור הראשון של המאה הזו. בשלב מסוים, הוא המשטרה הכריזה על מור כ"יעד משנה". מדוע רך כ"יעד משנה"? לאגף המודיעין ולעומדים בראשו הפתרונים. אך, כמו המודל כולו, גם הניסיון של המשטרה לפגוע (בצורה לגיטימית כמובן) בארגון זה נכשל.

בשלב מסוים, הציג מפקד תחנת נהריה דאז ניסיון לרצוח שוטר באמצעות רימון רסס, כטעות בזיהוי. זאת בניגוד למידע המודיעיני שעמד לרשות המשטרה. אגב, בעקבות התבטאות אומללה זו קיבל השוטר מסרון, בו הובהר לו שאין מדובר בטעות…

לא צריך להתפלא, שבעקבות כישלונה הגדול של המשטרה, אותו רצו להסתיר, "התנפלה" בתקשורת כל צמרת המשטרה על ארבעת השוטרים, שהניחו נפצים דמויי מטענים ("התקן פירוטכני שעושה רעש" כדברי השופט שישב בדינם של השוטרים) על אדן חלון של חדר שאיש לא היה בו או מטען במכונית אשתו של מור, שכוון להתפוצץ בשעה שלא היה איש ברכב. והכל, כדי להטות את הביקורת מהמשטרה אל אותם שוטרים, שחששו לשלום בני משפחותיהם.

אז אל תתפלאו כלל, שדו"ח ועדת החקירה של המשטרה, בראשותו של ניצב פרנקו, לא מצא לנכון להטיל אחריות כלשהי גם אגף המודיעין. ואגף המודיעין הוא האחראי האמיתי לכישלון הגדול של משטרת ישראל הן בטיפול בארגון הפשיעה של מור והן בהגנה על השוטרים, הוא וניצב אילן פרנקו בראשו. כן, אותו אילן פרנקו שהוזכר לא לטובה בדו"ח ועדת זיילר, אך קודם מאז למפקד מחוז ירושלים ולסגן המפקח הכללי של המשטרה. מי שהיה צריך לעמוד לדין יחד עם השוטרים הוא לא אחר מאשר מי שכיהן אז כראש אגף המודיעין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רני  ביום 19 בפברואר 2011 בשעה 19:50

  השאלה ששואל עצמו כל בר דעת. רק רשלנות וטמטום? מה עם הפקרת מודיעים ועדים למיניהם? מה בדבר כל מיני גילויים על קשרים לא ברורים בין קציני משטרה לאזרחים שמתפרנסים בתחום האפור. מה בדבר פגיעות נוספות באנשי משטרה ושב"ס בכל הדרגות?

 • פיני פישלר  ביום 19 בפברואר 2011 בשעה 20:07

  אנחנו עוד נחשוף באומץ…. כמה שינויים, מחיקות תיקונים וריכוך נעשו בדו"ח הסופי מול הטיוטות כדי להוכיח מי בחש בקדירה ומה העלימו ומי ניסה לחלץ את עצמו על מחדליו.

 • כן , מעשה שלא יעשה שביצעו אנשי המשטרה מנהריה . בזמנו כיו"ר התנועה הבעתי את דעתי , שיש להוקיעם ברבים ולא יתכן לעשות מעשים שלוקחים את החוק רחוק מעבר לדמוקרטיה . אבל , לא מזמן שמעתי ממקורות אמינים ,שהבעיה הוצפה במטה הארצי במחלקת האבטחה , שם היו אמורים לתת תשובה מבצעית להגנת השוטרים ובני משפחתם ולתת להם סל אבטחה אישי לכול אחד ובני משפחתו ודווקא שם אחד הקצינים הבכירים השמיד בזדון את המסמך האמור לבקש עזרה ולא גילה על כך לממונים עליו ואלה לא למפכ"ל . אחרי המקרה ולא מזמן הכול התגלה והקצין הבכיר הודח מתפקידו וגם מהמשטרה על ידי המפכ"ל . נכון , שזה לא היה פוטר את אגף המודיעין והחקירות לקבוע את מור כיעד מועדף ולשבת עליו 24 שעות ביממה עד אשר היו משיגים ראיות ומכניסים אותו לכלא . אסור , שמקרה כזה יחזור על עצמו וכול איש משטרה המרגיש מאוים צריך לדרוש את סל האבטחה המגיע לו ואם לא יקבל בזמן אמת לפגוש את הדרג הבכיר של המשטרה בעצמו ואני מתכוון למפכ"ל ואו לשר ואין זו הפרת המשמעת .
  יגאל אנקורי , סגן ניצב בדימוס
  לשעבר ראש המודיעין והבילוש של משטרת מחוז תל אביב יפו .
  כיום יו"ר התנועה למאבק בפשע ובשחיתות בישראל
  מחבר הספר " בעין בולשת " המתאר את הפשיעה והפשע המאורגן בישראל

  • meirgilboa  ביום 20 בפברואר 2011 בשעה 8:19

   ואיך נדע שהשמועה הזו על השמדת המסמך יש בה אמת ואיך נדע שזו לא רק שמועה שבאה לנקות את המפכ"ל ואת הקצינים הבכירים במשטרה?

 • שלמה יונס  ביום 20 בפברואר 2011 בשעה 13:21

  לצערי,בפרשה זו כמו באחרות הועמד לדין לבסוף הש.ג. אותו שוטר שנשאר חשוף בניידת.המידע אותו חשף יגאל אנקורי הגיע גם אלי ממקור
  אמין ואיני מבין כיצד אותו קצין לא הועמד לדין פלילי בעבירות של
  הפרת אמונים והשמדת ראיה.מעשיו כמובן לא מנקים ולא מסירים אחריות
  מהדרג הבכיר ביותר שראש וראשון לו הוא מפקד המחוז הצפוני בתקופה
  הרלבנטית.איני מצדד כמובן בצעד שנקטו השוטרים המאוימים,אבל בהחלט
  אני סבור שהם נקלעו שלא בטובתם למצב בלתי אפשרי,שניתן היה לטפל בו
  בצורה שמחד תעניק להם ולמשפחותיהם את ההגנה המרבית והטובה ביותר
  ובאותה עת להשליך את העברינים האמיתים לבור הכלא. המחדל לא החל
  בעניין השוטרים ,ברגע שנזרק הרימון לעבר תחנת המשטרה בנהריה צריך
  היה לגדוע את אותה יד שהשליכה אותו.
  שלמה יונס,עו"ד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: