יוחנן אלפי דנינו וסדרי העדיפויות של המפכ"ל

מתוך כתבה ב"הארץ", שהתחילה בעמוד הראשון, נמשכה אל עמוד 6 והייתה מרוחה שם על כל העמוד, משכה את תשומת ליבי שורה קטנה אחת על מספר הקצינים והשוטרים המועסקים בתפקידי דוברות במשטרה.

יש שתי דרכים עיקריות לשפר תדמיתו של ארגון: שיפור תפקודו של הארגון ושל עובדיו ושיפור יחסי הציבור של הארגון. הדרך הראשונה היא הנכונה והטובה. אך, כמובן, שכדי ששיפור בתפקודו של ארגון יגיע לקהל רחב ככל האפשר, רצוי וצריך להעביר את הדברים לציבור באמצעות דוברים, שהיום קוראים להם יחצ"נים. אם המשטרה תופסת יותר גנבים, רצוי שלא רק הגנבים שנתפסו ובעלי הרכוש שנגנב ידעו זאת (בהערת אגב – בעבר המשטרה פרסמה בדוחות השנתיים שלה את ערך הרכוש שנגנב והוחזר לבעליו. היום המשטרה לא עוסקת בכך), אלא גם כל הציבור. אך מה קורה כאשר משטרה לא תופסת כמעט גנבים? מה קורה כאשר החוקרים לא מצליחים לגבש ראיות שיספיקו להגשת כתבי אישום נגד הגנבים ומספר כתבי האישום שהגישה המשטרה ירד בעשור האחרון כמעט בחצי? מה קורה כאשר שוטרי הסיור לא מגיעים לאירועים לפי הקריאות של הציבור לטלפון 100? הפתרון פשוט וקל – להעסיק חטיבה של דוברים ויחצ"נים, להפוך כל זבוב של הצלחה לפיל, להפוך כל פיל של כישלון לזבובון קטן ובלתי נראה ולהפיק סרט תדמית בהשתתפותו של גורי אלפי (שחקן מאד מוערך) אין לי טענות ליחצ"נים – זו מלאכתם ובזה הם מתמחים. הטענות מכוונות למי שמעסיק אותם.

ובכל אופן, שורה אחת בכתבה הארוכה על העסקת דוברים ויחצ"נים במשטרה צדה את עיני: "החטיבה [חטיבת הדוברות של משטרת ישראל] מונה כיום כ – 90 אנשי דוברות". בהמשך מפרטת הכתבה גם את השדרוג בדרגות אנשי הדוברות ואת השדרוג בתנאי השכר והשירות שלהם, או בפרפרזה על חזונו של שמעון פרס לפני שנים רבות, בימי אפרים אילין והסוסיתא – מכונית לכל דובר.

בכתבה אחרת שפורסמה ב"הארץ" לפני מספר חודשים, נכתב כי בבדיקה של חברת מקינזי, שהוגשה למשטרה ולשר האחראי עליה, נמצא שהמשטרה אינה מספקת מענה הולם לתושבים (בשביל זה צריך לשלם למקינזי סכומים גדולים למדי? ואולי מה שידענו כולנו – לא היה ידוע לפיקוד המשטרה?!). באותה כתבה נכתב כי עקב בעיות תקציב לא אוישו כעשרים תקנים של סיירים במשטרת אשדוד, אף שמספר התקנים עצמו קטן מהצרכים של עיר כה גדולה. גם בתחנות משטרה נוספות, בערים בגודל דומה, כראשון לציון, חסרים שוטרים לא מעטים. באלעד, על 40,000 תושביה, אין תחנת משטרה כלל.

לפני שלושים שנה שימשתי כדובר המחוז הדרומי של המשטרה. אם זכרוני אינו מטעני, "מערך הדוברות" היה בגודל של כיתה אחת בצבא, ומנה כ – 10 אנשים בלבד (דובר לכל מחוז משטרתי, והיו אז ארבעה מחוזות בלבד, דובר למרחב ירושלים ועוזר לדובר במחוז תל אביב עקב הייחודיות של עבודת המשטרה שם, ועוד עובדים במטה הארצי, שמספרם נמוך מאצבעות יד אחת). ייתכן שאנו הדוברים של אותה תקופה כשלנו בעבודה, אך הנתונים מצביעים כי תדמית המשטרה רק ירדה מאז. אני כלל לא בטוח שזו אשמת הדוברים.

נכון, אפשר תמיד לקטר ולבקש תקציבים נוספים ולבכות עם כל קיצוץ, לרבות הקיצוץ הנוכחי, אך אפשר גם אחרת. לדוגמא, אפשר להקצות את תקני חטיבת הדוברות (היום זו כבר חטיבה שלמה) לאותן שלוש תחנות שמוזכרות בכתבה. נכון, זה לא יפתור את כל בעיות המשטרה, ואין ספק שזה יפגע ביחצ"נים ובדוברים עצמם, אך זה עשוי להיות פיתרון מצוין לשלוש תחנות משטרה, וזה יהיה צעד ראשון לשיפור השירות שמעניקה המשטרה לכולנו, צעד קטן למשטרה – אך צעד חשוב לתושב.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ניר רוזמן  ביום 30 ביולי 2012 בשעה 20:42

  עצוב מאוד לשמוע שהמשטרה משקיעה יתר על המידה ביחצ"נות ופרסום תקשורתי, בה בעת שאמון הציבור במשטרה – אינו משביע רצון, בלשון המעטה. מובן שהקיצוצים במשרד לבטחון פנים פוגמים בהערכויות המשטרה ובתפקודה השוטף – אך רצוי שהמשטרה תנסה להגביר את אמון הציבור בה (וזאת, בין השאר, על ידי פיתוח תחנות משטרה קהילתיות בשיתוף עם אזרחים, עידוד הציבור להתנדב ולהתגייס לשורותיה וכן הלאה).

 • דוד איתן  ביום 30 ביולי 2012 בשעה 21:47

  כל כך נכון!!

  • אבנר אלמוג  ביום 31 ביולי 2012 בשעה 8:09

   לצערי מ"י לומדת את כל השטויות מצה"ל, גם את ניהול המלחמה בפשע מנהלת מ"י מבעד למסכי ה LCD במשרדים ובפיקוד יושבים רבים שאינם מבינים בעבודת המשטרה הרבה כמו דנינו ויואב תלם יועצו וחבל. כל מ"י הפכה בשנים האחרונות ליחידות מיוחדות (כמו בצה"ל 100 סיירות ומסתערבים) להב 433 1500 איש ללא מדים שיראו ברחובות, יס"מים, יסמ"גים, ימ"רים, חוקר נוער, חוקר אלמ"ב, חוקר ביום וחוקר לילה, פקחן נוער ועוד ואילו שוטרים שאינם בשטח, האזרח לא רואה אותם, יש החלטה שהמשטרה לא רושמת דוחות חניה, לא בודקת ביטוח לא עושה ככה ולא עושה ככה, אז מה היא עושה? מג"ב הפך יחידות מבצעיות לימ"רים, חוקרים, בלשים, רכזים מה זה דו"צ? כל אחד בולש וחוקר בתחומו של האחר, יש כפילויות, יש בלאגן ואין שוטרים עם מדים ברחובות, אם נכונה הכתבה אז זו עוד פשלה ברשימה הארוכה של דנינו שאולי הוא נראה טוב בתקשורת אבל "לא נראה טוב" בשטח.

 • אמיר חרמוני  ביום 1 באוגוסט 2012 בשעה 10:40

  חבל שד"ר מאיר גלבוע צודק, הלוואי שהכל היה הבלים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: